نوند تجارت پیشرو

تامين تجهيزات صنعت نفت، گاز و پتروشيمی

پتروشیمی مروارید

پتروشیمی مروارید در سال 1384 در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در زمینی به مساحت 27/11 هکتار تاسیس شد. پتروشیمی مروارید دارای دو واحد الفین و MEG است. خوراک واحد الفین از اتان تولیدی واحدهای پارس جنوبی به میزان 650 هزار تن در سال تامین می­شود و سپس بخش زیادی از اتیلن تولیدشده در واحد الفین این پتروشیمی به عنوان خوراک واحد اتیلن گلایکول مصرف می­شود. علاوه بر اتیلن، اکسیژن هم دیگر خوراک لازم برای تولید اتیلن گلایکول است. خوراک موردنیاز این واحد از واحد اتیلن و همچنین پتروشیمی دماوند تامین می­گردند. اکسیژن موردنیاز این پتروشیمی، از واحد Utility تامین می­شود.

 

محصولات اصلی تولیدی پتروشیمی مروارید (هزار تن در سال)

ردیف نام محصول ظرفیت اسمی خوراک مصرفی صاحب لیسانس
۱ اتیلن 500 گاز اتان تکنیپ فرانسه
2 برش­های سه کربنه و سنگین­تر 47 گاز اتان تکنیپ فرانسه
3 منو اتیلن گلایکول (MEG) 500 اتیلن و اکسیژن شل هلند
4 دی اتیلن گلایکول (DEG) 50 اتیلن و اکسیژن شل هلند
5 تری اتیلن گلایکول (TEG) 3/4 اتیلن و اکسیژن شل هلند

 

بخش زیادی از اتیلن تولیدشده در این پتروشیمی، همانطور که گفته شد، به عنوان خوراک واحد اتیلن گلایکول به کار می­رود و بخشی از ان نیز به عنوان خوراک برای تولید پلی اتیلن، به شرکت­های متقاضی ارسال می­گردد.

 

اتیلن گلایکول­ها و کاربردهای آن­ها

اتیلن گلایکول­ها در تولید ضد یخ خودروها کاربرد بسیار مهمی دارند. این مواد آلی که بدون رنگ و بو هستند، در گروه الکل­ها قرار می­گیرند و با نام­های مختلفی شناخته می­شود از جمله 1 و 2 اتان دی ال. بدیهی است که تنها کاربرد این ماده با ارزش در تولید ضد یخ خودروها نیست و کاربردهای بسیار متنوع دیگری نیز دارد از جمله در کمپرسورهای گاز، برخی سیستم­های تبریدی و… . یکی از کابردهای دیگر این ماده نیز استفاده از آن به عنوان بازدارنده تشکیل هیدرات­های گازی است و در دسته بازدارنده­های ترمودینامیکی قرار می­گیرد البته این موضوع خود به قدری گسترده است که در حوصله این قسمت نمی­گنجد و نیاز به شرح و بررسی جداگانه­ای دارد. مواردی که تا به حال ذکر شدند، کاربردهای کلی اتیلن گلایکول­ها را بیان نمودند، حال در ادامه به بررسی جداگانه ویژگی­ها و کاربردهای منو اتیلن گلایکول، دی اتیلن گلایکول و تری اتیلن گلایکول می­پردازیم.

مونو اتیلن گلایکول یا اتیلن گلایکول، یک ترکیب با فرمول مولکولی C2H6O2 است که ابه طور کلی به دو منظور مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده به عنوان یک ماده خام در تولید الیاف پلی استر مورد استفاده قرار می­گیرد و همچنین برای فرمولاسیون محصولات ضد یخ به کار می­رود. ویسکوزیته این ماده بالا است و بی رنگ، بی بو دارای مزه شیرین می­باشد. لازم به ذکر است که اتیلن گلایکول ماده بسیار سمی می­باشد.

دی اتیلن گلایکول دارای نقطه جوش 245 درجه سلسیوس و نقطه انجماد 10/45- درجه سلسیوس می­باشد. فرمول مولکولی این ماده C4H10O3 می­باشد. دی اتیلن گلایکول کاربردهای بسیار زیادی در صنعت دارد که برخی از این کاربردها در ذیل ذکر می­شود:

– به عنوان یک حلال مناسب در صنایع رنگ، رزین، روغن و… کاربرد دارد.

– برای سنتز برخی ترکیبات آلی به کار می­رود.

– در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می­گیرد.

– آب­زدایی از گاز

– تهیه انواع کرم­ها و لوسیون­ها

 

تری اتیلن گلایکول یک ماده چسبناک، بی بو و با فرمول مولکولی C6H14O4 می­باشد. از این ماده به عنوان نرم­کننده در تهیه پلیمرهای وینیل استفاده می­شود اما بیشترین کاربرد آن در جذب رطوبت از گاز طبیعی است. تری اتیلن گلایکول در تولید پلی اورتان، رزین­های پلی استر غیر اشباع، روان­کننده­های نساجی و به مقدار کم در تولید رزین­های روکش کاربرد دارد. ویسکوزیته و نقطه جوش این ماده بالا است. در ترکیبات قطبی محلول است و در ترکیبات غیر قطبی نظیر روغن، چربی و اغلب هیدروکربن­ها حل نمی­شود. در فشار اتمسفر، دارای نقطه جوش 286/5 درجه سلسیوس و نقطه انجماد 7- درجه سلسیوس می­باشد.

 

 

خوراک­های ورودی به پتروشیمی مروارید

خوراک ورودی به مجتمع مقدار (هزار تن در سال) تامین کننده
اتان 650 فازهای پارس جنوبی

 

واحد Utility

واحد یوتیلیتی یا سرویس­های جانبی پتروشیمی مبین، از بخش­های زیر تشکیل شده است:

 

۱- سیستم آب آتش نشانی (Firefighting system)

این سیستم شامل یک مخزن استوانه­ای با حجم بیش از 20000 متر مکعب، سه تلمبه برقی، سه تلمبه دیزلی، دو تلمبه کمکی (Jockey) و سیستم کنترل و ابزاردقیق کامل و پکیج شیمیایی می­باشد. جهت پشتیبانی سیستم آب آتش نشانی با آب دریا در صورت لزوم نیز طراحی­های لازم صورت گرفته است.

2– سیستم آب DM (Demineralized water)

این سیستم دارای یک مخزن به حجم 1770 متر مکعب با قابلیت پرشدن توسط تانکر و خط لوله از پتروشیمی مبین می­باشد. هدف از این بخش، تامین آب جبرانی (Make up) برای سیستم خنک­کننده است و مجهز به دو عدد تلمبه و سیستم ابزاردقیق و کنترل کامل می­باشد.

3– سیستم آب نمک­زدایی شده (Desalinated Water)

سیستم دارای یک مخزن جهت تامین آب بدون نمک به حجم 500 متر مکعب با قابلیت پرشدن توسط خط لوله از مبین به منظور تامین آب جبرانی (Make up) برای سیستم آب آتش نشانی، تامین آب UW و آب دوش­های ایمنی می­باشد و این سیستم مجهز به دو عدد تلمبه و سیستم ابزاردقیق و کنترل کامل می­باشد.

 

4– سیستم آب خنک­کننده مدار بسته (Closed loop cooling water)

این واحد دارای یک مدار بسته آب خنک­کن می­باشد. این سیستم شامل سه عدد تلمبه، سه عدد مبدل حرارتی صفحه­ای از جنتس تیتانیوم و یک Package تزریق Corrosion-inhibitor biocide می­باشد.

 

5- سیستم آب آشامیدنی (Potable water system)

دارای یک مخزن به حجم خالص 30 متر مکعب با قابلیت پرشدن توسط تانکر و خط لوله از مبین و مجهز به یک دستگاه تلمبه مربوطه برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز واحد طراحی شده است.