نوند تجارت پیشرو

تامين تجهيزات صنعت نفت، گاز و پتروشيمی

پتروشیمی مارون

شرکت پتروشیمی مارون در سال 1377در زمینی به مساحت 102/5 هکتار در دو منطقه کریت کمپ اهواز و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای اجرای الفین هفتم تاسیس گردید و در سال 1385 به بهره برداری رسید.

محصولات مهم این پتروشیمی عبارتند از:  اتیلن، پروپیلن، پلی پروپیلن و پلی اتیلن. لازم به ذکر است که موارد ذکر شده تنها محصولات این پتروشیمی نیستند بلکه این پتروشیمی محصولات دیگری نظیر بنزین پیرولیز، اتیلن گلایکول و… نیز تولید می­کند که در ادامه به تفصیل در یک جدول آورده می­شوند.

 

محصولات اصلی تولیدی پتروشیمی مارون (هزار تن در سال)

ردیف نام محصول ظرفیت اسمی خوراک مصرفی صاحب لیسانس
۱ اتان و سنگین­تر (C2+) 1900 گاز طبیعی لینده آلمان
2 اتیلن 1100 اتان و هیدروکربن­های سنگین­تر لینده آلمان
3 پروپیلن 200 اتان و هیدروکربن­های سنگین­تر لینده آلمان
4 برش­های سه کربنه و سنگین­تر 168 اتان و هیدروکربن­های سنگین­تر لینده آلمان
5 پلی اتیلن سنگین 300 اتیلن بازل آلمان
6 بنزین پیرولیز 83 اتان و هیدروکربن­های سنگین­تر لینده آلمان
7 اتیلن گلایکول­ها 443 اتیلن و اکسیژن شل هلند
8 پلی پروپیلن 300 پروپیلن بازل آلمان

 

خوراک­های ورودی به پتروشیمی مارون

خوراک ورودی به مجتمع مقدار (هزار تن در سال) تامین کننده
بوتن-1 2 واردات، پتروشیمی جم
اکسیژن 274 واحد جداسازی هوا/ پتروشیمی فجر
پروپیلن 100 واردات، مجتمع­های داخلی
گاز غنی 25 میلیون متر مکعب در روز کارخانه­های گاز و گاز مایع استان خوزستان

 

کاربردهای محصولات تولیدی پتروشیمی مارون

اتیلن و پروپیلن به نوعی مادر بسیاری از محصولات پلاستیکی است که در زندگی روزمره استفاده می­نماییم اما نه به صورت مستقیم. اتیلن بایستی پلیمریزه شود یعنی به پلی اتیلن تبدیل شود و پروپیلن نیز به همین ترتیب پلیمریزه شده و تبدیل به پلی پروپیلن می­گردد. پلی اتیلن البته خود چند نوع دارد که پتروشیمی جم دو نوع پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی را تولید می­نماید. این محصولات به عنوان خوراک واحدهای پایین دستی به کار می­روند و در تولید موادی همچون فرش­های ماشینی، موکت، چسب­ها، حلال­ها، صنایع نساجی، قطعات اتومبیل، پلاستیک­ها، انواع ظروف یک بار مصرف

بدیهی است که پلاستیک تولیدشده از پلی اتیلن با پلاستیک تولیدشده از پلی پروپیلن تفاوت­هایی دارد. به طور مثال پلی اتیلن خاصیت کشسانی بیشتری نسبت به پلی پروپیلن دارد اما مقاومت پلی پروپیلن در برابر ترک خوردگی نسبت به پلی اتیلن بیشتر است همچنین مقاومت پلی پروپیلن در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها بیشتر است. پلی اتیلن تولیدشده در پتروشیمی­ها به صورت گرانول است که می­تواند به رنگ­های مختلف نظیر سیاه، سفید و… تولید شود و سپس در صنایع پایین دستی به محصولات مورد نظر تبدیل می­شوند.

گرانول پلی اتیلن

اتیلن گلایکول­ها در تولید ضد یخ خودروها کاربرد بسیار مهمی دارند. این مواد آلی که بدون رنگ و بو هستند، در گروه الکل­ها قرار می­گیرند و با نام­های مختلفی شناخته می­شود از جمله 1 و 2 اتان دی ال. بدیهی است که تنها کاربرد این ماده با ارزش در تولید ضد یخ خودروها نیست و کاربردهای بسیار متنوع دیگری نیز دارد از جمله در کمپرسورهای گاز، برخی سیستم­های تبریدی و… . یکی از کابردهای دیگر این ماده نیز استفاده از آن به عنوان بازدارنده تشکیل هیدرات­های گازی است و در دسته بازدارنده­های ترمودینامیکی قرار می­گیرد البته این موضوع خود به قدری گسترده است که در حوصله این قسمت نمی­گنجد و نیاز به شرح و بررسی جداگانه­ای دارد.

آرایش مولکولی اتیلن گلایکول